HARMONOGRAM WYWOZU WIELKOGABARYTÓW

HARMONOGRAM WYWOZU WIELKOGABARYTÓW

Przypominamy, że odpady gabarytowe z osiedla są odbierane przez PUK Rumia dwa razy w miesiącu z każdej części osiedla w następujących terminach:

W PIERWSZY I TRZECI WTOREK MIESIĄCA
Z JEDNOSTKI E I D

dot. budynków przy ul. Dąbrowskiego, Dokerów,

Gdańskiej 4-28, Katowickiej, Kujawskiej, Pomorskiej, Stoczniowców.

W DRUGI I CZWARTY CZWARTEK MIESIĄCA Z JEDNOSTKI C I OSIEDLA CENTRUM

dot. budynków przy ul. Elbląskiej, Gdańskiej 31-47, Gdyńskiej, Opolskiej, Poznańskiej, Szczecińskiej, Warszawskiej, Wileńskiej, Wrocławskiej.

Wywozy w czerwcu z jednostek E i D zaplanowane są 4 i 18 czerwca, natomiast z terenu jednostki C i Osiedla Centrum – 13 i 27 czerwca. Prosimy o dostosowanie się do w/w grafiku i wynoszenie gabarytów – w miarę możliwości – na dzień przed planowanym odbiorem.

Budowa Instalacji Fotowoltaicznych na dachach budynków Wrocławska 31 oraz Krakowska 10

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Janowo” realizuje przedsięwzięcia polegające na budowie na dachach budynków mieszkalnych wielorodzinnych instalacji fotowoltaicznych o mocy 16,56 kWp każda, których źródłem finansowania jest Unia Europejska.

Więcej na temat realizacji projektów:

Grant OZE – grant na zakup, montaż, budowę instalacji odnawialnego źródła energii dla budynku Krakowska 10 – Pobierz

Grant OZE – grant na zakup, montaż, budowę instalacji odnawialnego źródła energii dla budynku Wrocławska 31 – Pobierz

Budowa Instalacji Fotowoltaicznej na dachu budynku Krakowska 10

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Janowo” realizuje przedsięwzięcie polegające na budowie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym instalacji fotowoltaicznej o mocy 16,56 kWp, którego źródłem finansowania jest Unia Europejska.

Finansowanie:

Koszt wykonania instalacji: 103.258,00 netto zł

Dofinansowanie Unii Europejskiej: 47.331,26 zł

Opis przedsięwzięcia:

Instalacja OZE do wytwarzania energii z promieniowania słonecznego będzie znajdowała się na budynku Krakowska 10. Wszystkie planowane urządzenia systemu fotowoltaiki wraz z ich podłączeniem poprzez inwertery/przekształtniki do wewnętrznej sieci elektrycznej budynku projektuje się na dachu opisanej nieruchomości. W ten sposób poprzez zjawisko autokonsumpcji uda się maksymalnie wykorzystać „zieloną” energię obniżając rachunki za energię elektryczną części wspólnych. Projektuje się wykonanie instalacji fotowoltaicznej o wielkości 16,56 kWp na potrzeby pokrycia energii elektrycznej pobieranej przez części wspólne w budynku, w tym: 4 windy, oświetlenie klatek schodowych, piwnic i pomieszczeń gospodarczych. System fotowoltaiczny będzie podzielony na cztery równe części o wielkości 4,14 kWp każda. Takie grupy paneli wraz z inwerterem będą wpięte w punkty zasilania obwodu administracyjnego  każdej klatki schodowej. W projekcie zastosowano system fotowoltaiczny z optymalizacją ze względu na dużą ilość cienia na dachu powstającą od istniejącej infrastruktury np. kominki, wywietrzniki, nadbudówki dźwigu. Rozwiązanie takie zwiększa produkcję przez eliminację efektu cienia i przesyła bardzo dokładne informacje o aktualnym stanie instalacji – produkcja, uszkodzenia, wykryte wady. Dodatkowo system charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa użytkowania: AFCI wykrywanie łuków elektrycznych oraz system SafeDC wyłączający napięcie w części dachowej instalacji w przypadku wykrycia jakichkolwiek sytuacji niebezpiecznych, akcji służb ratowniczych czy włączeń zasilania. Przewidywana roczna produkcja instalacji fotowoltaicznej: 16.821 kWh/rok, energia oddana do sieci: 12.225 kWh/rok, przewidywana autokonsumpcja – udział 27,1 %, oszczędność nieodnawialnej energii pierwotnej: 4.597 kWh, ograniczenie emisji 11,909 t CO2/rok.

Budowa Instalacji Fotowoltaicznej na dachu budynku Wrocławska 31

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Janowo” realizuje przedsięwzięcie polegające na budowie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym instalacji fotowoltaicznej o mocy 16,56 kWp, którego źródłem finansowania jest Unia Europejska.

Finansowanie:

Koszt wykonania instalacji: 103.258,00 netto zł

Dofinansowanie Unii Europejskiej: 47.327,02 zł

Opis przedsięwzięcia:

Instalacja OZE do wytwarzania energii z promieniowania słonecznego będzie znajdowała się na budynku Wrocławska 31. Wszystkie planowane urządzenia systemu fotowoltaiki wraz z ich podłączeniem poprzez inwertery/przekształtniki do wewnętrznej sieci elektrycznej budynku projektuje się na dachu opisanej nieruchomości. W ten sposób poprzez zjawisko autokonsumpcji uda się maksymalnie wykorzystać „zieloną” energię obniżając rachunki za energię elektryczną części wspólnych. Projektuje się wykonanie instalacji fotowoltaicznej o wielkości 16,56 kWp na potrzeby pokrycia energii elektrycznej pobieranej przez części wspólne w budynku, w tym: 4 windy, oświetlenie klatek schodowych, piwnic i pomieszczeń gospodarczych. System fotowoltaiczny będzie podzielony na cztery równe części o wielkości 4,14 kWp każda. Takie grupy paneli wraz z inwerterem będą wpięte w punkty zasilania obwodu administracyjnego  każdej klatki schodowej. W projekcie zastosowano system fotowoltaiczny z optymalizacją ze względu na dużą ilość cienia na dachu powstającą od istniejącej infrastruktury np. kominki, wywietrzniki, nadbudówki dźwigu. Rozwiązanie takie zwiększa produkcję przez eliminację efektu cienia i przesyła bardzo dokładne informacje o aktualnym stanie instalacji – produkcja, uszkodzenia, wykryte wady. Dodatkowo system charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa użytkowania: AFCI wykrywanie łuków elektrycznych oraz system SafeDC wyłączający napięcie w części dachowej instalacji w przypadku wykrycia jakichkolwiek sytuacji niebezpiecznych, akcji służb ratowniczych czy włączeń zasilania. Przewidywana roczna produkcja instalacji fotowoltaicznej: 16.759 kWh/rok, energia oddana do sieci: 12.145 kWh/rok, przewidywana autokonsumpcja – udział 27,3 %, oszczędność nieodnawialnej energii pierwotnej: 4.614 kWh, ograniczenie emisji 11,865 t CO2/rok.

CIĘCIE ŻYWOPŁOTÓW

Od 16 września br. rozpoczynamy prace cięcia żywopłotów na terenie osiedla.
Prosimy o parkowanie samochodów w odległości zapewniającej bezpieczeństwo i czystość pojazdów.
W przypadku pozostawienia samochodu bezpośrednio przy obszarze cięcia, wykonawca
nie zrealizuje prac w całości.
Szczegółowy harmonogram przycinki zostanie rozwieszony na klatkach schodowych w budynkach.

Głosowanie – Budżet Obywatelski 2025

Szanowni Państwo,
Od 9 września br. można głosować w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego 2025! Na ten cel Miasto przeznaczyło w tym roku 1,5 mln zł.
Na liście znalazł się projekt inwestycyjny pn.„Remont ul. Pomorskiej i ul. Kujawskiej – etap I” , który wspiera Spółdzielnia, ponieważ został złożony przez mieszkańca Spółdzielni, a projekt dotyczy naszego osiedla – nr 15. Projekt ten przewiduje remont osiedlowej części ulicy Pomorskiej od wjazdu z ul. Pomorskiej (naprzeciwko Lidla) wzdłuż budynku Pomorska 5 do pawilonów handlowo-usługowych przy ul. Pomorskiej 11,13 wraz z dojazdem do przybudówki budynku Pomorska 3, w której funkcjonuje placówka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Głosowanie potrwa do 22 września i można oddać swój głos w formie papierowej w wyznaczonych miejscach oraz za pomocą strony internetowej: https://rumia.budzet-obywatelski.org/
Proszę pamiętać, że można wybrać po 1 projekcie z każdej kategorii.
Głosować może każdy Mieszkaniec Rumi posiadający PESEL.
Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi do dnia 11 października 2024 r.
Gorąco zachęcamy do głosowania!

DWUDNIOWA WYCIECZKA ROWEROWA

 

W imieniu Klubu Turystyki Rowerowej „SAMA RAMA” przy SM „Janowo”
w Rumi zapraszamy na wycieczkę rowerową, która odbędzie się
w dniach 14/15 września br.
Rumia – JASTRZĘBIA GÓRA – Rumia

W wycieczce może wziąć udział każdy czy jest klubowiczem Klubu „SAMA RAMA” czy też nie, osoby nastoletnie – tylko i wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
– zbiórka o godz. 10:00 na parkingu przy Szkole Podstawowej nr 9
przy ul. Stoczniowców 6 w Rumi Janowie.
W razie opadów deszczu – wycieczka ZOSTANIE ODWOŁANA.
Podczas wycieczki każdego uczestnika obowiązuje
REGULAMIN WYCIECZEK ROWEROWYCH.
UWAGA – UWAGA – UWAGA – UWAGA – UWAGA – UWAGA
Uczestnicy, którzy odebrali KLUBOWE KOSZULKI ROWEROWE – obowiązkowo w koszulkach klubowych.
Mile widziane – posiadanie kasków rowerowych, w czasie trwania wycieczki.

UTRUDNIENIA W RUCHU DROGOWYM

Od 22 do 26 sierpnia br. skrzyżowania ul. Gdańskiej z ul. Katowicką zostają wyłączone z ruchu drogowego!
Już 2 września ruch powróci na remontowany odcinek ul. Gdańskiej
na Janowie.
Zalecany jest objazd przez ul. Dąbrowskiego i ul. Pomorską.
Powstaną tymczasowe przystanki autobusowe
(przy ul. Dąbrowskiego i przy ul. Gdańskiej, za rondem Pileckiego).
Swoje trasy na czas zamknięcia skrzyżowania zmieni kilka linii:
🔵 linia J oraz M – będą omijały remontowane skrzyżowanie
oraz ulicę Gdańską ulicami Dąbrowskiego i Pomorską;
🔵 linia 87 – skręci na skrzyżowaniu ul. Stoczniowców
i ul. Dąbrowskiego w lewo, omijając ul. Pomorską i ul. Gdańską;
🔵 linie R oraz N30 – w kierunku Rumi, na rondzie Unii Europejskiej, pojadą ul. Dąbrowskiego w kierunku ronda 25-lecia NSZZ Solidarność, omijając ul. Pomorską i ul. Gdańską, natomiast autobusy jadące
w kierunku Gdyni pojadą od ronda 25-lecia NSZZ Solidarność
przez ul. Dąbrowskiego i ul. Pomorską.
Szczegółowe informacje w komunikacie na stronie www.rumia.eu
oraz na stronie ZKM Gdynia.

WYCIECZKA ROWEROWA – 24.08.2024 r.

W imieniu Klubu Turystyki Rowerowej „SAMA RAMA” przy SM „Janowo”
w Rumi zapraszamy na wycieczkę rowerową, która odbędzie się
24 sierpnia br.
Rumia – OSADA RYBACKA – Rumia

W wycieczce może wziąć udział każdy czy jest klubowiczem Klubu „SAMA RAMA” czy też nie, osoby nastoletnie – tylko i wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
– zbiórka o godz. 9:30 na parkingu przy Szkole Podstawowej nr 9
przy ul. Stoczniowców 6 w Rumi Janowie.
W razie opadów deszczu – wycieczka ZOSTANIE ODWOŁANA.
Podczas wycieczki każdego uczestnika obowiązuje
REGULAMIN WYCIECZEK ROWEROWYCH.
UWAGA – UWAGA – UWAGA – UWAGA – UWAGA – UWAGA
Uczestnicy, którzy odebrali KLUBOWE KOSZULKI ROWEROWE – obowiązkowo w koszulkach klubowych.
Mile widziane – posiadanie kasków rowerowych, w czasie trwania wycieczki.